perjantai 31. lokakuuta 2025

Kiinteistökauppoja ja arvopaperiennätyksiä - Kuukausikatsaus 10/2025

Kuukausi on jälleen päätöksessä ja aika summata tapahtumia. Lokakuun isoimpana yksittäisenä asiana oli uuden metsätilan hankkiminen, vaikka taisin aiemmin luvata itselleni, että metsää ei osteta enää lisää. Kaupat on kuitenkin tehty, joten tällä suunnitelmalla mennään eteenpäin kohti varainsiirtoveron maksua ja lainhuudon käynnistämistä. Kyseessä on pieni noin 7 ha:n kiinteistö, jonka puusto on keskimäärin aika nuorta ja arvioitu puun määrä jää reilusti alle 100 m3/ha. Hinta oli tietysti tämän mukainen, eikä puunmyyntituloja ole lähivuosina odotettavissa. Ennemminkin näköpiirissä on hoitotöitä.

Muu sijoitustoiminta eteni lievässä myötätuulessa. Lievässä sen takia, että nousu jäi taas rutkasti jälkeen yleisestä kehityksestä. Metsätilan oston takia käteisvaroihin tuli lovi, eikä osakkeiden ja rahastojen nousu riittänyt nostamaan kokonaissummaa syyskuun lukeman yläpuolelle. Kokonaisuutena miinusta tuli 2600 € eli -0,39 %, ja loppulukema on tänään 667.285 €. Lokakuun yleinen nousutrendi sekä osake- ja rahasto-ostot kiskoivat osake- ja rahasto-omaisuuden ensi kertaa yli 600 k€:n rajan.



Ostotapahtumia oli tässä kuussa harvinaisen paljon eli 25 kappaletta. Tämä johtuu siitä, että tein muutamana päivänä pienehköjä ostotoimeksiantoja useampaan indeksirahastoon. Sen verran tympii useamman kuukauden mittainen salkussa olevien osakkeiden mateleminen, että indeksisijoittaminen on alkanut tuntua mielekkäämmältä. Rahaa ostoksiin tuhlasin melkein 6 k€.

Osinkopuolella oli hieman kesäkuukausia aktiivisempi kuukausi. Kaikkiaan 13 yhtiötä jakoi rahaa yhteensä 2345 € (brutto). Koko vuoden kertymä tähän mennessä on 24.392 €. Kevään osinkoennuste tälle vuodelle oli 26.500 €, ja ainakin Nordnetin laskelman mukaan tämä tavoite tulisi täyttymään.